کانکیو و کاربرد آن در هیدروکن

قطعه کانکیو که از جمله قطعات مهم و مورد استفاده در سنگ شکن هیدروکن است، کاربرد و نقش اساسی این قطعه را بررسی خواهیم کرد.

کانکیو و کاربرد آن در هیدروکن

کانکیو چیست؟

کانکیو هیدروکن قطعه ای از جنس فولاد منگنزی مولیبدن است که از قطعات اصلی و مهم سنگ شکن‌های مخروطی هیدروکن به حساب می‌آید. هنگامی که قطعه سنگی وارد مخزن یک سنگ شکن مخروطی می‌شود عمل خردایش سنگ، تحت فشار انجام می‌شود. از جمله عناصری که در خرد شدن و فروپاشی سنگ دخیل است می‌توان به کانکیو هیدروکن اشاره کرد.

کانکیو و کاربرد آن در هیدروکن

معادن سنگ از جمله ذخایر منابع طبیعی به حساب می‌آیند که تهیه مصالح ساختمانی از این طریق صورت می گیرد، که استخراج و تبدیل مواد اولیه معدنی به محصول جدید و قابل استفاده توسط ماشین آلات قدرتمند و مخصوص انجام می شود. هنگامی که قطعه سنگ‌های غول پیکر از دل کوه جدا می شوند و توسط ماشین های سنگین جابجا می شوند، به مرحله شکستن می رسند. سنگ شکن مخروطی هیدروکن ابزار قدرتمندی است که برای خرد کردن قطعه سنگ های معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

کانکیو و منتل از اجزای اصلی سنگ شکن هیدروکن هستند که در این مقاله به ارائه توضیحاتی درباره کانکیو خواهیم پرداخت. همانطور که قبلا گفته شد کانکیو قطعه ای با جنس فولاد منگنزی مولیبدن است که در سایزهای مختلف در انواع هیدروکن بکار برای عمل خردایش سنگ به کار می رود.

موارد استفاده کانکیو در معادن سنگ چیست؟

معادن سنگ که محصول نهایی‌شان منجر به تولید مصالح ساختمانی می شوند در انواع مختلف معادن سنگ های بی بعد، سنگ های نما و سنگ نازک جهت استفاده در کف ساختمان و نمای داخلی ساختمان کاربرد دارند. در همه معادن نام برده شده، از سنگ شکن مخروطی می توان استفاده کرد. کانکیو، مخروطی شکل است و وزنی بیش از ۴۵۰ کیلوگرم دارد. وزن کانکیو نسبت به منتل ۵۰ کیلوگرم بیشتر است و محل قرار گیری آن درون تاپشل است. به این صورت کانکیو به واسط سختی جنس و سنگینی وزن خود به عمل خرد کردن سنگ ها می پردازد. هنر کانکیو ساخت انواع مصالح ساختمانی، سنگ و ماسه است.

استفاده از ابعاد مختلف کانکیو برای سنگ های متفاوت

  • هیدروکن مدل ۳۶-۲ ، کانکیو ۲ و تاپشل ۴ برای سنگ های ورودی با ابعاد ۵۰×۴۰×۴۰میلی متر
  • هیدروکن مدل ۳۶-۴ ، کانکیو ۴ و تاپشل ۴ ، ابعاد سنگ ورودی ۷۵×۵۰×۵۰ میلی متر
  • هیدروکن مدل ۳۶-۵ ، کانکیو ۵/۵ و تاپشل ۵/۵، ابعاد سنگ ورودی ۱۲۵×۷۵×۷۵ میلی متر
  • هیدروکن مدل ۳۶-۵/۶ ، کانکیو ۵/۶ و تاپشل ۵/۶ ، ابعاد سنگ ورودی ۱۵۰×۱۰۰×۱۰۰ میلی متر
  • هیدروکن مدل ۳۶-۸ ، کانکیو ۸ و تاپشل ۸  ،  ابعاد سنگ ورودی ۱۷۵×۱۲۵×۱۲۵ میلی متر

چرا از کانکیو در سایزهای مختلف استفاده می شود؟

همانطور که می بینید خرد کردن سنگ ها در ابعاد مختلف نیازمند سایزهای متفاوتی از کانکیو است. سوالی که ممکن است در ذهنتان مطرح شود این است: بجای صرف هزینه و استفاده از انواع کانکیو در خرد کردن سنگ ها بهتر نیست از یک نوع ابعاد مشخص سنگ و یک نوع کانکیو در عمل خردایش استفاده شود؟ شاید در یک نگاه این سوال، به ظاهر منطقی باشد، اما از دید علمی سوال نابجای است. چرا که انواع کانکیو یک عملکرد نداشته و مصالح خروجی از هر نوع آن مصارف خاص خود را دارند.

خرید کانکیو هیدروکن
خرید کانکیو هیدروکن

چرا از کانکیو در سایزهای مختلف استفاده می شود؟

همانطور که می بینید خرد کردن سنگ ها در ابعاد مختلف نیازمند سایزهای متفاوتی از کانکیو است. سوالی که ممکن است در ذهنتان مطرح شود این است: بجای صرف هزینه و استفاده از انواع کانکیو در خرد کردن سنگ ها بهتر نیست از یک نوع ابعاد مشخص سنگ و یک نوع کانکیو در عمل خردایش استفاده شود؟ شاید در یک نگاه این سوال، به ظاهر منطقی باشد، اما از دید علمی سوال نابجای است. چرا که انواع کانکیو یک عملکرد نداشته و مصالح خروجی از هر نوع آن مصارف خاص خود را دارند.

کانکیو و کاربرد تاثیر گذار این قطعه در دستگاه هیدروکن

کانکیو هیدروکن قطعه‌ای مهم و تاثیرگذار در هیدروکن ماسه ساز این یک سنگ‌شکن مخروطی که اصولا به عنوان سنگ‌شکن ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تغییر اندازه تاپشل ، انواع منتل کانکیو هیدروکن می‌توان از آن به عنوان هیدروکن ریز شکن، هیدروکن قلوه شکن،و یا هیدروکن سوپریور (هیدروکن درشت شکن) نیز استفاده کرد. کار هیدروکن خرد کردن سنگ و تبدیل به شن و ماسه می‌باشد که با ابعاد مورد نیاز برای استفاده در کاربردهای مختلف بر روی سنگ‌ها استفاده می‌شود.

مقاومت کانکیو منتل هیدروکن

کانکیو منتل از اصلی‌ترین قطعات سنگ‌ شکن هیدروکن است که از جنس فولاد منگنز مولیبدن‌دار ساخته می‌شود. از آن‌جایی که این قطعه برخورد بالایی با بار ورودی دارد؛ جنس آن پراهمیت است. از این رو جنس کانکیو اهمیت بالایی برای مصرف کنندگان در هیدروکن دارد. عموماً از فولاد منگنزی مولیبدن دار ساخته می‌شوند، که این کار باعث افزایش طول عمر کانکیو می‌باشد، از این رو کانکیو مولیبدن دار و کانکیو ضد سایش در مجموعه نوین ماسه ساز تولید و به معدن دارن عرضه می‌شود.

کانکیو منتل ضدسایش ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد. این قطعه درون تاپشل قرار می‌گیرد. و با کمک این قطعه و دیگر قطعات خرد شدن سنگ به شن و ماسه تبدیل می‌شود. و با استفاده از سختی جنس و سنگینی کانکیو هیدروکن عمل خردایش سنگ‌ها صورت خواهد گرفت.

در حقیقت، فاصله‌ای در میان منتل و کانکیو وجود دارد که با بسته شدن این فاصله از طریق بوش اکسنتریک قرار گرفته در پایین شفت اصلی  و چرخش شافت هیدروکن خردایش انجام می‌شود. در حقیقت باز و بسته شدن دهانه از طریق چرخش شافت عامل اصلی خردایش است. برای تغییر ویژگی‌های بار خروجی می‌توان با استفاده از جک بالا برنده دهانه باز بین منتل کانکیو را تغییر داد.

کانکیو هیدروکن وارداتی
کانکیو هیدروکن وارداتی

میزان بار وردی با استفاده از کانکیو منتل

بار ورودی از میان بازوهای سنگ‌شکن و از بالای تاپشل وارد هیدروکن می‌شود. کانکیو ابعاد مختلفی دارد و متناسب با خرد کردن سنگ‌ها با ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از انواع کانکیو کاربرد مختص به خود را دارد؛ این قطعات با اینکه کاربردی شبیه به هم دارند اما جزئیات بار خروجی آن‌ها متفاوت است.

  • برای سنگ‌های ورودی با ابعاد ۵۰×۴۰×۴۰میلی متر: هیدروکن مدل ۳۶-۲، کانکیو ۲ و تاپشل ۴
  • برای سنگ‌های ورودی با ابعاد ۷۵×۵۰×۵۰ میلی متر: هیدروکن مدل ۳۶-۴، کانکیو ۴ و تاپشل ۴
  • برای سنگ‌های ورودی با ابعاد ۱۲۵×۷۵×۷۵ میلی متر: هیدروکن مدل ۳۶-۵، کانکیو ۵/۵ و تاپشل ۵/۵
  • برای سنگ‌های ورودی با ابعاد ۱۵۰×۱۰۰×۱۰۰ میلی متر: هیدروکن مدل ۳۶-۵/۶، کانکیو ۵/۶ و تاپشل ۵/۶
  • برای سنگ‌های ورودی با ابعاد ۱۷۵×۱۲۵×۱۲۵ میلی متر: هیدروکن مدل ۳۶-۸ ، کانکیو ۸ و تاپشل ۸

استفاده از منتل ۲ در کنار کانکیو ۲ یا کانکیو ۴ منجر به استفاده از هیدروکن به عنوان ماسه ساز می‌شود. استفاده از منتل ۴ به همراه کانکیو ۴، کانکیو ۵، کانکیو ۵/۶، کانکیو ۷ یا کانکیو ۸، دستگاه را به قلوه شکن تبدیل می‌کند. برای تغییر کاربری هیدروکن به ریز شکن یا قلوه‌شکن و یا هیدروکن سوپریور باید سایز تاپشل آن را تغییر داد.

دهانه گشاد ۳۶ اینچی منتل که مخروطی شکل است، موجب شده است که سنگ‌شکن هیدروکن به نام هیدروکن ۳۶ اینچ معروف شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *