ابتدای این مطلب لازم است در مورد استفاده درست دستگاه‌ هیدروکن در موارد مختلف را ذکر کنیم؛ این دستگاه که به‌عنوان سنگ شکن اولیه یا ثانویه شناخته می‌شود، دستگاه هیدروکن ماسه ساز  با اعمال فشار بر روی سنگ و بار ورودی، به تغییر سایز کمک می‌کند. بار ورودی در فاصله بین دو قطعه مهم هیدروکن به نام‌های منتل و کانکیو قرار گرفته و تحت‌فشار خرد می‌شوند. در این نوع سنگ‌شکن به دلیل ارتباط بسیار زیاد بار ورودی با قطعات دستگاه باید از جنسی استفاده شود که بالاترین مقاومت به سایش را داشته باشد. بر این اساس بیشترین ماده مصرفی در قطعات هیدروکن فولاد منگنزی مولیبدن‌دار است.


از آنجایی‌که سنگ شکن هیدروکن از جمله دستگاه‌های سنگ شکن حرفه‌ای و مدرن است، امروزه به‌عنوان یکی از پرکاربردترین انواع سنگ شکن محسوب می‌شود که به دلیل ویژگی‌های خاص آن است. با استفاده از این دستگاه می‌توان تولیدات را افزایش داده و با بار ورودی مشابه با سایر سنگ‌شکن‌ها، حجم بیشتری از سنگریزه و ماسه دریافت کرد. این دستگاه دارای کنترل اتومات خروجی دستگاه است که آن را می‌توان باتوجه‌به بار ورودی جهت جلوگیری از آسیب به دستگاه تنظیم کرد. وجود این تنظیمات نگهداری و مراقبت از دستگاه را به‌مراتب ساده کرده‌اند. نیاز دوره‌ای دستگاه به سرویس شدن از سایر دستگاه‌ها کمتر و در نتیجه استهلاک پایین‌تری دارد؛ بنابراین هزینه‌های ناشی از این دستگاه کاهش خواهد یافت. بدون نگرانی به تعویض قطعات می‌توان سالیان سال از سنگ شکن هیدروکن استفاده کرد بدون آنکه دانش خاصی داشت.

اگرچه دستگاه هیدروکن پیچیدگی‌های خاص خود را دارد اما این پیچیدگی‌ها درون آن هستند و بنابراین برای استفاده تنها کافی است ظرفیت بار ورودی را تنظیم و سرعت و کیفیت بار خروجی را افزایش داد. ظرفیت بالای بار ورودی سبب می‌شود که در هر بار استفاده حجم بالایی از محصولات ریز دریافت کرد. هر چه تعداد ورودی کمتر باشد، استهلاک دستگاه نیز پایین‌تر خواهد بود؛ بنابراین هر چه میزان بار ورودی بیشتر باشد، تعداد ورودی‌های بعدی کاهش خواهند یافت.


هیدروکن ریز شکن  در سایزهای ۲/۳۶، ۳/۳۶، ۴/۳۶، ۵.۵/۳۶، ۶.۵/۳۶، ۸/۳۶، ۱۳/۳۶، به ترتیب جز هیدروکن ریزشکن، هیدروکن متوسط شکن یا قلوه شکن و سایز منتل وقتی ۱۳/۳۶ باشد همان هیدروکن درشت شکن یا هیدروکن سوپریور می‌باشد. عدد اول نشان‌دهنده سایز دهانه ورودی و عدد دوم که بزرگ‌تر است نشان‌دهنده قطر سنتر است که بر روی شفت اصلی دستگاه قرار گرفته است. منتل هیدروکن نیز بر روی این قطعه قرار دارد. منتل کانکیو جایگزین چکش و سندان شده‌اند.
سنگ شکن هیدروکن به استهلاک پایین، تولید و بازدهی بالا، نگهداری و کاربری آسان خود مشهور است که موجب افزایش طرف‌داران آن در میان صاحبان معادن شده است. بااین‌حال باید توجه داشت که بهتر است از این نوع دستگاه برای سنگ‌های مرطوب استفاده نشود چراکه به رطوبت حساس بوده و کارایی دستگاه را به حداقل می‌رسانند.


قطعات مصرفی هیدروکن عموماً از چهار آلیاژ مختلف فولاد کربنی، فولاد MO40، فولاد منگنزی و آلیاژ برنج ساخته می‌شوند. پوسته اصلی دستگاه از دو قطعه سنگین فولاد کربنی به نام تاپشل و باتمشل تولید می‌شوند. از این دو قطعه به‌عنوان قطعات فولاد کربنی هیدروکن یاد می‌شود. تاپشل قطعه‌ای است که به کمک ۱۲ پیچ اصلی متصل به باتمشل هیدروکن است. درون تاپشل قطعه اصلی کانکیو قرار داشته و در بخش بالایی آن قطعه اسپایدر بسته می‌شود. بار ورودی دستگاه از طریق بازوهای دو طرف تاپشل به درون دستگاه ریخته می‌شود.
بار ورودی بیشترین برخورد را با قطعات مهمی چون منتل کانکیو هیدروکن دارد. این دو قطعه به‌صورت مخروطی شکل و با استفاده از فولاد منگنز یا فولاد مولیبدن‌دار که مقاومت به سایش و سختی‌پذیری بالایی دارد تولید می‌شود. این قطعات مخروطی شکل تأثیر بسیاری زیادی در خردایش و اندازه ذرات بار خروجی دارند.

برخی دیگر از لوازم یدکی هیدروکن چون شفت اصلی که با حرکت دروانی لنگ خود زاویه بین کانکیو منتل هیدروکن را کاهش داده و عملیات خردایش را انجام می‌دهد ساخته شده از فولاد MO40 است. این فولاد آلیاژی مقاومت به سایش متوسط روبه‌بالا داشته و سختی‌پذیری بالایی دارد. بوش فولادی قرار گرفته درون کرانویل هیدروکن نیز ساخته شده از فولاد آلیاژی MO40 است.
بوش اکسنتریک (بوش لنگ) و بوش کنگره‌ای دستگاه هیدروکن ساخته شده از آلیاژ برنج هستند. قطعات دیگری چون کف گرد عدسی بسته شده در ته شفت و کف گرد تخت از این آلیاژ ساخته می‌شوند.


هیدروکن اگرچه دستگاهی بدون پیچیدگی در استفاده است اما در درون خود پیچیدگی‌های نهفته بسیاری دارد. این نوع سنگ‌شکن ساخته شده از انواع قطعات داخلی است که از جنس‌های مختلف ساخته شده و هر یک کاربرد خاص خود را دارد. هر یک از قطعات بخش مهمی از دستگاه بوده و فرایند خاصی را برعهده دارند. در صورت خرابی هر یک از این قطعات دستگاه کارایی مناسبی نخواهد داشت. برای مشاوره و خرید قطعات مصرفی هیدروکن می‌توانید با کارشناسان نوین ماسه ساز تماس بگیرید.