منتل و نقش آن در معادن سنگ

در این مقاله با معرفی منتل، نقش و کاربرد آن در سنگ شکن و نکات مهمی که در مورد این قطعه مهم باید در نظر گرفت را با شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

منتل و نقش آن در معادن سنگ

منتل چیست و در معادن سنگ چه کاربردی دارد؟

سنگ شکن مخروطی هیدروکن یکی از تجهیزات قدرتمند در معادن سنگ به شمار می آید. در واقع یکی از عناصر اصلی و کلیدی در عملیات خرد کردن سنگ معادن برای ساخت شن و ماسه سنگ شکن هیدروکن می باشد. منتل هیدروکن قطعه ای در بخش خردایش هیدروکن است که نقش هالک را به خوبی ایفا می کنند و تحت فشار در کنار سایر قطعات سنگ شکن، به خرد کردن سنگ می پردازد.

نقش منتل در معادن سنگ

در واقع معدن سنگ به جایی گفته می شود که در آن سنگ، سنگ دانه، لاشه سنگ، سنگ لوح و شن و ماسه از دل کوه و زمین استخراج می شود. معادن سنگ از نوع معادن رو باز هستند که می شود انواع کانی ها را از این معادن استخراج نمود. در واقع معادن روباز که سنگ قواره و مصالح ساختمانی یکی از محصولات مهم آن هاست، معدن سنگ گفته می شود. بر طبق موارد بالا شن و ماسه یکی از تولیدات مهم و سرمایه آفرین معادن سنگ است که یکی از وظایف سنگ شکن هیدروکن تولید شن و ماسه است.

وظیفه اصلی تولید شن و ماسه در هیدروکن مخروطی بر عهده ی قطعه ای فولادی و سنگین بنام منتل و کانکیو می باشد. در ادامه با کار کرد و اهمیت توانایی های این قطعه بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد منتل هیدروکن

منتل هیدروکن یکی از قطعات سنگ‌شکن هیدروکن است که تاثیر مهمی بر نوع و اندازه بار خروجی دارد. هیدروکن قدرت‌مندترین و پراستفاده‌ترین سنگ‌شکن‌ است که به شکل مخروطی ساخته می‌شود. منتل کانکیو یکی دیگر از قطعات هیدروکن در قسمت خردایش بار ورودی به دستگاه است که عمل خردایش را با تحت فشار قرار دادن بار انجام می‌دهد.

انواع سنگ‌ از دل زمین و از معادن سنگی استخراج می‌شوند که برای تولید آن‌ها به شن و ماسه و تنظیم اندازه آن‌ها بدون سنگ‌شکن‌ها تقریبا ناممکن است. هیدروکن سنگ‌شکنی ثانویه است که می‌تواند به عنوان هیدروکن ریزشکن، هیدروکن قلوه شکن، هیدروکن سوپریور سنگ‌شکن اولیه و ماسه‌ساز عمل کند.

خردایش بار ورودی در این سنگ‌شکن با کمک قطعاتی به نام منتل و کانکیو انجام می‌شود. منتل هیدروکن به شکل مخروطی ساخته می‌شود و روی هد سنتر شفت تعبیه می‌شود. منتل هیدروکن وزن بالایی دارد و از فولاد مقاوم در برابر سایش ساخته می‌شود. این قطعه ۴۰۰ کیلوگرمی از نوع فولاد Mo40 (فولاد منگنر مولیبدن‌دار) یا فولاد منگنزدار ساخته می‌شود و به کمک کانکیو عمل خردایش را با تحت فشار قرار دادن بار انجام می‌دهد.

استفاده از منتل هیدروکن

برای اینکه منتل ارتباط بسیار زیادی با بار ورودی دارد و در معرض سایش بالایی قرار می‌گیرد، باید از متریال مقاوم در برابر سایش ساخته شود. به همین دلیل شرکت نوین ماسه ساز، منتل فولادی ضدسایش مولیبدن‌دار را تولید می‌کند. بنابراین استفاده فولاد منگنزی در ساخت منتل هیدروکن عمر این قطعه موثر و تاثیرگذار را تا سال‌ها افزایش می‌دهد و کارایی و وزن آن را نیز بالا می‌برد. عملکرد خردایش بدین صورت انجام می‌شود که با چرخش شفت اصلی هیدروکن زاویه بین منتل و کانکیو کم شده و بار ورودی از بالا وارد شده، خرد می‌شود.

منتل ۷۰۷ کومنز
منتل ۷۰۷ کومنز

تغییر و تعویض منتل هیدروکن

با تغییر نوع منتل می‌توان اندازه بار خروجی را کنترل کرد. به عنوان مثال با استفاده از منتل ۲ به همراه کانکیو ۲ یا کانکیو ۴ هیدروکن کاربرد ماسه ساز یا همان هیدروکن ریز شکن را دارد. با استفاده از منتل ۴ در کنار کانکیو ۴، کانکیو ۵، کانکیو ۶/۵، کانکیو ۷ یا کانکیو ۸ می‌توان استفاده کرد که اصلاحا به دستگاهی که سنگ ماسه درشت را تولید می‌کند هیدروکن سوپریور و به عنوان درشت شکن مورد استفاده می‌گیرد.  در کنار این تغییرات تغییر نوع تاپ شل به تغییر کاربری سنگ شکن هیدروکن به سنگ‌شکن اولیه یا قلوه شکن کمک می‌کند.

انواع منتل در سنگ‌شکن هیدروکن ۳۶ اینچی

 • منتل ۲ که تقریبا ۴۱۰ کیلوگرم وزن دارد و از جنس فولاد منگنزی یا فولاد منگنز مولیبدن‌دار ساخته می‌شود.
 • منتل ۴ که تقریبا ۳۰۵ کیلوگرم وزن دارد و از جنس فولاد منگنزی یا فولاد منگنز مولیبدن‌دار ساخته می‌شود.
 • منتل ۷۰۷کومنز

شایان ذکر است که می‌توان بدون انتقال دستگاه به کارخانه سازنده، منتل را در محل نصب دستگاه تعویض کرد.

کانکیو منتل هیدروکن چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

کانکیو منتل هیدروکن از قطعات پرکاربرد در هیدروکن است که در سه نوع منگنزی، منگنز مولیبدن بالا و یک مدل ویژه ساخته می‌شود. نوع منگنزی نسبت به سایر انواع سایش بالاتری دارد. فقدان مولیبدن در این نوع منجر به خوردگی بالای قطعه می‌شود.

مولیبدن عنصری است که از خورده شدن قطعه جلوگیری می‌کند. در نوع مولیبدنی عموما از ۰.۳%، ۰.۵% و ۰.۸% مولیبدن استفاده می‌شود. هر چه درصد مولیبدن و منگنز بالاتر باشد، قطعه نسبت به سایش و خوردگی مقاوم‌تر است. نوع کانکیو منتل مورد استفاده در هر دستگاه هیدروکن به کاربرد آن و سنگ‌های معدن مورد نظر بستگی دارد. هر چه سنگ‌ها سخت‌تر باشند، کانکیو منتل با درصد منگنز و مولیبدن‌ بالاتر مناسب‌‌تر است. اگر چه درصد معمول منگنز در این قطعات ۱۲% است، با بالاتر رفتن سختی سنگ‌ها بهتر است این درصد تا ۱۴% افزایش یافته و حداقل مولیبدن مصرفی ۰.۵% تا ۰.۸% باشد.

نکته مهم دیگر در کانکیو منتل، نحوه تراش است. تراش باید با دقت بر روی این قطعه انجام شود به گونه‌ای که هیچ دو پهنی وجود نداشته باشد. زوایای تراش باید دقیق و استاندارد باشد. اگر تراش با دقت انجام نشود دستگاه با چند مشکل روبرو خواهد شد:
۱- سریع‌تر خورده می‌شود.
۲- تعبیه و جایگذاری کانکیو بر روی تاپشل به خوبی انجام نخواهد شد.
۳- تعبیه منتل بر روی هد سنتز به خوبی انجام نخواهد شد.

کدام کانکیو منتل برای استفاده مناسب‌تر می‌باشد؟

دو محصول زیر که از مجموعه ما نیز قابل تهیه هستند از مرغوب‌ترین نوع کانکیو منتل هستند که پاسخ‌دهی خوب و مناسبی دارند:
• کانکیو منتل شرکت فولاد مازندران
• کانکیو منتل شرکت زد جی اس

جنس و کارآیی منتل هیدروکن چیست؟

منتل قطعه ای با وزن ۴۰۰ کیلوگرم است که در سنگ شکن هیدروکن، وظیفه اش خرد کردن سنگ هاست. سنگ های ورودی در سنگ شکن توسط منتل و سایر اجزای خرد کن تحت فشار عمل خردایش را انجام می دهد. برای اینکه منتل در مقابل عملیات خرد کردن سنگ از خود مقاومت نشان دهد و کارکردی فوق العاده داشته باشد بهترین جنسی که برای ساخت آن در نظر گرفته شده است، فولاد منگنزی با مولیبدن بالا است.

نوع فولاد به کار رفته شده در منتل از نوع  mo40 می باشد، که برای عملکرد بهتر به شکل مخروطی ساخته شده است. با این ساختار و وزن بیشترین کارایی و توانایی در سنگ شکن هیدروکن از خود نشان می دهد. شفت اصلی هیدروکن با حرکت دورانی باعث کم شدن زاویه بین منتل و کانکیو شده در پی آن سنگ ورودی خرد خواهد شد.

منتل هیدروکن

کاربرد انواع منتل در انواع سنگ شکن هیدروکن

همانطور که گفتیم منتل روی هدسنترشفت قرار می گیرد که با ایجاد تغییر در سایز منتل و قطعات همراه سایز سنگ ورودی و خروجی سنگ شکن هیدروکن را تغییر می دهد.

 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۲ با منتل ۲، تاپشل ۴
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۴ با منتل ۴، تاپشل ۴
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۵ با منتل ۴، تاپشل ۵/۵
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۶/۵ با منتل ۴، تاپشل ۶/۵
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۸ با منتل ۴، تاپشل ۸

انواع سنگ شکن هیدروکن که تحت تاثیر تغییرات انجام شده در منتل و قطعات دیگر تغییر کاربری می‌دهند:

 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۲ با منتل ۲، تاپشل ۴
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۴ با منتل ۴، تاپشل ۴
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۵ با منتل ۴، تاپشل ۵/۵
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۶/۵ با منتل ۴، تاپشل ۶/۵
 • سنگ شکن هیدروکن مدل ۳۶-۸ با منتل ۴، تاپشل ۸دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *