تولید آسفالت چگونه انجام می شود؟

در این پست به طریقه تولید آسفالت و شناختن انواع آن می پردازیم.

تولید آسفالت چگونه انجام می شود؟

یکی از مواد پرکاربرد در ساخت جاده، خیابان، باند‌های فرودگاه و برخی از پشت‌بام‌ها، آسفالت است که کاربرد گسترده‌ای در صنعت ساخت و ساز دارد. آسفالت (Asphalt) از مخلوط کردن شن، ماسه و قیر بدست می‌آید و بسته به کاربرد خود، در سه دسته مختلف آسفالت گرم، آسفالت سرد و آسفالت حفاظتی جای می‌گیرد.

آسفالت گرم

همانطور که از اسم این نوع آسفالت پیدا است، مواد به صورت گرما‌گرم با یکدیگر مخلوط شده و در همان لحظه مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع پر کاربرد آسفالت گرم، نوع رویه آن است که در بیرونی‌ترین لایه جاده ریخته شده و طوری طراحی می‌شود که بتواند وزن زیاد و تغییرات آب و هوایی را تحمل کند.

آسفالت سرد

در آسفالت سرد، قیرهای محلول را با سنگدانه‌ها مخلوط کرده و برای روسازی جاده‌ها از آن استفاده می‌کنند. آسفالت سرد یا در کارخانه و یا در محل پیاده سازی پروژه تهیه می‌شود.

آسفالت حفاظتی

در این نوع آسفالت، ابتدا یک لایه قیر بر روی جاده یا راه‌های خاکی ریخته شده و سپس بر روی آن یک لایه سنگدانه می‌ریزند تا مقاومت آن افزایش پیدا کند. اجرایی ساختن این رویه، بسیار پر سرعت‌تر و کم‌هزینه‌تر از آسفالت گرم است، نیاز به تجهیزات کمتری داشته و برای پیاده سازی این روش نیازی به ماشین آلات زیاد نیست؛ در نتیجه برای کاهش هزینه‌های نهایی، از این روش کمک می‌گیرند.

تولید آسفالت چگونه انجام می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *